Referencje

Dobre samopoczucie z dobrym powietrzem dzięki MAICO – na całym świecie.

Wentylatory MAICO znajdują zastosowanie w wielu obszarach.
Zarówno w prywatnych budynkach mieszkalnych, jak i w budynkach znanych na całym świecie produkty naszej firmy pełnią wierną służbę.
Przygotowaliśmy tu dla Państwa mały wybór interesujących zastosowań.
Proszę wybrać obiekt i zobaczyć, jak wszechstronne mogą być zastosowania produktów firmy MAICO.

BERLINER HOCHHAUS GEWOBAG

Wysokościowiec GEWOBAG w Berlinie

Energetyczna modernizacja budynku z „powiewem świeżości” MAICO w berlińskim wysokościowcu

W marcu 2010 roku rozpoczęła się modernizacja 22-kondygnacyjnego wysokościowca przy Graetschelsteig w Berlinie. Zajęto się również problemem wentylacji i rozwiązano go pomyślnie w listopadzie 2010 roku. Inwestor, mieszkaniowa spółka akcyjna GEWOBAG z Berlina, zdecydował się na przemyślany system wentylacji firmy MAICO, który zapewnia świeże powietrze w dużych projektach.

Ważne elementy:

 

 • Instalacja centralnego rozwiązania wentylacji
 • Ochrona przeciwpożarowa, przeciwdymowa i izolacja dźwiękowa

Przy 22 kondygnacjach po dziewięć jednostek mieszkaniowych każda wymagania w stosunku do instalacji wentylacyjnej są różnorodne i kompleksowe. Zużyte powietrze należy szybko odtransportować i wymienić na świeże. Podczas odsysania zapachy i wilgoć nie mogą w żadnym wypadki przedostać się przez szyby lub szczeliny wentylacyjne do sąsiednich mieszkań. Ważnym problemem jest ochrona przeciwpożarowa, przeciwdymowa i izolacja dźwiękowa, które w przypadku wysokościowca odgrywają istotną rolę.

Zastosowane rozwiązania MAICO

 

W projekcie modernizacji przy Graetschelsteig postawiono na centralne rozwiązanie wentylacji. Wentylatory dachowe GRD firmy MAICO połączone zostały przy tym z wywiewnikami Centro-E i Centro-E-APB. Na dachu wysokościowca zainstalowano ogółem jeden wentylator GRD 22 oraz sześć wentylatorów GRD 31. W łazienkach i toaletach zamontowano 264 wywiewniki Centro-E-APB oraz 22 wywiewniki Centro-E.

Centralne wentylatory dachowe GRD zasysają zużyte i wilgotne powietrze pionową rurą przez wywiewniki Centro-E-APB i Centro-E. Bezprzeciągowy dopływ świeżego powietrza zapewniają przepusty powietrza zewnętrznego. W ten sposób w każdym mieszkaniu wytwarzany jest przyjemny klimat pomieszczenia i zapobiega się niebezpieczeństwu wystąpienia pleśni z powodu zbyt wysokiego poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Dzięki nowoczesnej technologii EC wentylator dachowy GRD pracuje wyjątkowo energooszczędnie. Istnieje możliwość nastawienia, do wyboru, niezmienności ciśnienia lub niezmienności natężenia przepływu. Regulacja GRD należy do zakresu dostawy i może być umieszczona w dowolnym miejscu budynku, przy czym długość przewodu sterowniczego nie może przekraczać 200 m. GRD można łatwo i szybko zaprogramować przy użyciu tylko czterech przycisków. Za pomocą dwóch wzorcowych natężeń przepływu lub dwóch wzorcowych ciśnień można nastawić dzienny i nocny tryb pracy. Regulacja GRD możliwa jest bez pomiaru kontrolnego. Stabilne zaczepy transportowe umożliwiają bezproblemowy transport wentylatora dachowego przy użyciu dźwigu.

Wywietrzniki Centro-E i Centro-E-APB w wersji natynkowej nadają się do zastosowania w łazienkach, toaletach oraz kuchniach i zapewniają minimalne natężenie przepływu wynoszące 30 m³/h. Urządzenia te wyposażone są w niewymagającą konserwacji przeciwpożarową klapę odcinającą zapobiegającą rozprzestrzenianiu się ognia zgodnie z K90-18017. Dodatkowe blokady zimnego dymu nie są wymagane. Obudowy wywiewników są obracane, dzięki czemu możliwe jest podłączenie króćca wylotowego do kanału głównego z lewej lub z prawej strony na górze. Jeżeli konieczna jest wymiana filtra, można to bezproblemowo zrobić bez użycia narzędzi.

Mieszkańcy berlińskiego wysokościowca przy Graetschelsteig cieszą się z optymalnego klimatu pomieszczeń zapewniającego dobre samopoczucie, a mieszkaniowa spółka akcyjna GEWOBAG dzięki zastosowaniu systemu wentylacji firmy MAICO gwarantuje permanentną wymianę powietrza, która utrzymuje „zdrową“ substancję budowlaną.

ATLANIC HAUS HAMBURG

Atlantic Haus Hamburg

Kompleks biurowy z charakterem

Na terenie dawnego browaru Bawaria St. Pauli w Hamburgu powstał wywierający wrażenie kompleks biurowy o imponującej architekturze: Atlantic Haus, oferujący cudowny widok na Łabę.
Na powierzchni kondygnacji brutto wynoszącej około 33000 m2 mieszczą się biura, pomieszczenia sanitarne, podręczne kuchnie i wiele innych pomieszczeń różnej wielkości. Dosłownie wystającym ponad przeciętność znakiem biurowca Atlantic Haus jest wieża, z którą bezpośrednio połączona jest ośmiokondygnacyjna zabudowa wzdłuż krawędzi ulicy.

W nowych budynkach zastosowane zostały liczne rozwiązania firmy MAICO w zakresie wentylacji.

Ważne elementy:

 

 • Wyciąg powietrza z ochroną przeciwpożarową dla ponad 20 pięter
 • Wyciąg powietrza z położonych wewnątrz pomieszczeń sanitarnych i pomocniczych

Wyciąg powietrza z ochroną przeciwpożarową przez ponad 20 pięter

 

Jednym z najbardziej wymagających zadań w ponad 20-piętrowym wysokościowcu jest wyciąg powietrza z położonych wewnątrz pomieszczeń sanitarnych i pomocniczych – dokładnie to, co potrafią najwyższej jakości wentylatory firmy MAICO, profesjonalisty w dziedzinie wentylacji. Ponadto w przylegających do wysokościowca niższych budynkach należało zapewnić niezawodny wyciąg powietrza z położonych wewnątrz pomieszczeń sanitarnych.
W obu przypadkach należało również spełnić wymagania ochrony przeciwpożarowej, co zwłaszcza w ponad 20-piętrowym wysokościowcu było zadaniem wymagającym.

Rozwiązanie: bezpieczne, niedrogie, przemyślane

 

W budynkach zastosowano wentylatory firmy MAICO z rodziny ER w połączeniu z rurami żeliwnymi PAM Global. Przy wykorzystaniu tego systemu ochrony przeciwpożarowej nie są wymagane ogniotrwałe szyby instalacyjne. Można zrezygnować również z zapór stropowych i podobnych rozwiązań. Montaż rur żeliwnych to codzienna rutyna dla każdego instalatora. Wszystko to oznacza oszczędności czasu montażu lub nakładów finansowych i zapewnia bezpieczeństwo.

Osłona przeciwpożarowa kanałów wentylacyjnych bądź izolacja Rockwool Conlit 150P chroni palne materiały w szybie instalacyjnym. W ten sposób zbędne jest stosowanie poprzeczek rozdzielających.

Zamontowano około 150 obudów podtynkowych oraz odpowiednich wkładów wentylatorów. Zastosowano przy tym wkłady wentylatorów o różnych wydajnościach powietrza (60 m3/h lub 100 m3/h). Wszystkie wentylatory pracują ze zwłocznymi włącznikami czasowymi.

Projekt ten opracowany został przez Quantum Immobilien AG w Hamburgu oraz biuro architektoniczne Herzog + Partner z Monachium.
Instalacje wentylacyjne wykonane zostały przez firmę Franke, Baehr & Ritter GmbH z Dessau.

MIĘDZYNARODOWE CENTRUM MEDIALNE MONACHIUM-RIEM

Międzynarodowe centrum medialne Monachium-Riem

Miejsce dla 15000 dziennikarzy w czasie Mistrzostw Świata 2006

„Okrągłe musi trafić w prostokątne” – to hasło słychać było latem 2006 roku niemal codziennie i również firma MAICO przyczyniła się swoim projektem do „dobrego nastroju dzięki dobremu powietrzu”: Na potrzeby największej imprezy sportowej lata 2006 roku w monachijskich halach targowych C2, C3 i C4 stworzone zostało międzynarodowe centrum medialne. Ok. 15000 dziennikarzy oraz niezliczone zastępy techników, redaktorów i innych twórców mediów wysyłało stąd przez kilka tygodni swoje sprawozdania na cały świat. W licznych pomieszczeniach zastosowane zostały rozwiązania wentylacji z firmy MAICO ...

Ważne elementy:

 

 • Różnej wielkości pomieszczenia, od 6 m2 aż po ogromne studia telewizyjne.
 • W zależności od wykorzystania należało zapewnić wydajność chłodzenia w zakresie od 20 do 400 W/m2
 • Przenoszenie 950000 m3 powietrza na godzinę
 • Bardzo cicha wentylacja (m.in. ze względu na wykorzystywanie pomieszczeń jako studia telewizyjnego)

30000 m2 - 40000 m2

 

Niezależnie od tego, za pośrednictwem jakiego medium można było oglądać i/lub słuchać, czy okrągłe trafiło w prostokątne: Niemal wszystkie materiały na ten temat przygotowywane były w tym centrum medialnym. Międzynarodowe centrum medialne obejmowało obok 30000 m2 na wolnym powietrzu dalsze 40000 m2 w halach targowych.
Budowa kabin, biur i studiów rozpoczęła się już w grudniu 2005 roku.
Priorytetowym materiałem budowlanym było przy tym drewno świerkowe z dźwiękochłonnym pokryciem bądź warstwami pośrednimi. Z użytego drewna można by wybudować 60 domów jednorodzinnych.

Zaawansowana technologia od małego do dużego

 

Powierzchnia pomieszczeń wynosiła od 6 m2 w przypadku kabiny radiofonicznej, przez liczne pomieszczenia techniczne, aż po ogromne studia telewizyjne. W zależności od wykorzystania należało zapewnić wydajność chłodzenia w zakresie od 20 do 400 W/m2. Na godzinę tłoczono 950.000 m3 powietrza. Konieczny był dobór odpowiednio dużych średnic niektórych rur.

Projekt tego rozwiązania wentylacji opracowany został przez biuro inżynierskie Linsmeier AG z Monachium.

Przedsiębiorstwem wykonawczym dla całego projektu była firma Stingl Luft- und Klimatechnik z Monachium.

Zastosowane rozwiązania MAICO

 

Zwłaszcza w przypadku studiów telewizyjnych należało zwrócić uwagę na szczególnie cichą pracę instalacji wentylacyjnej. Tu nadawały się wentylatory typoszeregu MAICO ESR, które są wyjątkowo ciche dzięki swojej konstrukcji jako izolowane akustycznie wentylatory skrzynkowe. Bardzo wiele tych wentylatorów zamontowanych zostało bezpośrednio na sufitach poszczególnych pomieszczeń. Było to możliwe tylko dlatego, że wentylatory MAICO obok bardzo cichej pracy niemal nie przenosiły również dźwięku materiałowego na pomieszczenia. Tym samym wykluczone były zakłócające szumy uboczne.

Inne akcesoria, które zostały zastosowane

 

DURAVIT WENTYLATORY SUFITOWE

Wentylatory sufitowe Duravit

Najwyższa jakość w łazience

Firma Duravit o niemal 190-letniej historii jest jednym z wiodących przedsiębiorstw w branży, prekursorem, który miał wpływ na branżę sanitarną i znacząco współtworzył przemianę sterylnej kabiny natrysku w zmysłowe schronienie.

W firmie Duravit wykonuje się ciągle odlewy ok. 200 różnych modeli. Tylko w siedzibie w Hornberg w Schwarzwaldzie przetwarza się przy tym rocznie ok. 7500 ton surowców: Główne materiały to glina, kwarc, skaleń i kaolin.

Produkty ceramiczne oraz ich formy przechodzą po odlewaniu kilkugodzinny proces suszenia. Półwyroby muszą być w fazie suszenia równomiernie opłukiwane przez powietrze. Tylko to gwarantuje, że elementy ceramiczne schną równomiernie. W tym miejscu do gry wchodzą wentylatory sufitowe MAICO.

Ważne elementy:

 

 • Efektywna, energooszczędna i silna cyrkulacja powietrza
 • Wysokiej jakości produkty do równomiernego suszenia
 • Rozwiązanie zapewniające więcej mocy grzejnej bez dodatkowego ogrzewania

Od surowca do półwyrobu

 

Duravit to najwyższa jakość w łazience – początkowo tylko w zakresie ceramiki sanitarnej, później również mebli łazienkowych, akcesoriów, wanien i pomysłów na dobre samopoczucie.

Surowce używane przez firmę Duravit przerabiane są w dużych pojemnikach obrotowych z użyciem wody do uzyskania tak zwanej masy lejnej. Masa lejna uwalniana jest od zanieczyszczeń z pomocą sit wahliwych.
Silne magnesy usuwają cząstki zawierające żelazo. Następnie masa lejna przechowywana jest w dużych pojemnikach, gdzie jest stale poruszana przez mieszadła dla zapewnienia optymalnej jednorodności. Specjalne pompy tłoczą masę lejną do odlewni, gdzie napełnia się nią formy gipsowe.

Po upływie około godziny wyjątkowo wsiąkliwy gips odbiera z masy lejnej dostatecznie dużo wody i powstaje skorupa grubości ok. 9-10 mm. Odlewacz spuszcza teraz resztkę masy lejnej, otwiera formę i wyjmuje „zielony” jeszcze element sanitarny, półwyrób do suszenia. Forma wytrzymuje ok. 90 odlewów.

Suszenie gipsowych form odlewniczych

 

Podobna jest sytuacja gipsowych form odlewniczych: Po wyjęciu półwyrobu muszą być one suszone przez kilka godzin. Również ten proces suszenia wspomagany jest niezawodnie przez wentylatory sufitowe MAICO.
Każdego dnia za pomocą formy odlewany jest tylko jeden półwyrób. Przed następnym dniem formy muszą ponownie oddać do powietrza wodę pobraną z półwyrobu.
Jeżeli forma nie będzie wystarczająco wysuszona, odlewacz będzie miał przy następnym odlewie trudności, które mogą doprowadzić do wybrakowania półwyrobu.

Zastosowane rozwiązania MAICO

 

Liczne wentylatory sufitowe MAICO serii EC pracują tu codziennie od wielu lat. Wymagania w stosunku do wentylatorów są przy tym bardzo wysokie: W wyniku procesu suszenia ciepłe powietrze zawiera duże ilości wilgoci i drobnego pyłu.
Różnica między niemarkowymi wentylatorami sufitowymi a markowymi urządzeniami firmy MAICO zwraca się: Wentylatory sufitowe MAICO również w tych wymagających warunkach pracują bez zakłóceń. Każdy z kilkuset wentylatorów sufitowych może tłoczyć 11000 m3 powietrza na godzinę.

A przy okazji: zapewniają większą wydajność ogrzewania

 

Dzięki dużej cyrkulacji powietrza wentylatory sufitowe MAICO serii EC nadają się również do licznych innych zastosowań: W większości hal produkcyjnych ciepłe powietrze zbiera się na górze, podczas gdy na wysokości przebywania temperatury są raczej chłodne, zwłaszcza w zimnej porze roku. Za pomocą wentylatorów sufitowych MAICO można tu uzyskać wydajność ogrzewania wynoszącą 5 K bez jakiegokolwiek dodatkowego ogrzewania. Poprawia to rozkład temperatur bez wzrostu kosztów eksploatacyjnych.

DYSKONTY - KONTENERY NA BUTELKI ZWROTNE

Dyskonty - Kontenery na butelki zwrotne

Wyciąg powietrza z kontenerów

 

Przez lata był to ciągle ambitny temat w politycznym letnim krajobrazie Niemiec: zastaw za butelkę …
Tymczasem rozporządzenie o zastawie weszło w życie i polityka zwróciła się ku nowym wyzwaniom. Jednak dla dużych sieci dyskontowych i handlowych realizacja nowych przepisów stała się wyzwaniem logistycznym i lokalowym. Rozwiązanie: profesjonalna technika wentylacji z firmy MAICO.

Ważny element:

 

 • Efektywne powstrzymanie problemów z zapachami

Dobre powietrze dzięki mocnym wentylatorom

 

Ujmujące rozwiązanie problemu miejsca znalazł klient firmy MAICO, duże przedsiębiorstwo dyskontowe: Przy istniejących już marketach, obok wejść dobudowane zostały kontenery na butelki zwrotne. Wygląd zewnętrzny dopasowany został do istniejącego budynku.

Kontenery podzielone są na dwie części:

 • W przedsionku klienci oddają swoje puste opakowania.
 • W tylnym obszarze butelki przechowywane są do momentu odbioru. Z powodu resztek cieczy w butelkach mogą tu występować nieprzyjemne zapachy.

Bez odpowiedniej wentylacji mogłoby to, zwłaszcza latem, szybko stać się problemem. Dlatego w kontenerach wbudowane zostały systemy wywiewu z przewodu ze szwem spiralnym o średnicy nominalnej 400 mm.
Powietrze odprowadzane jest na zewnątrz przez wentylator typu EZR 40/6 B.
Wentylator ten tłoczy 2600 m3 powietrza na godzinę. Dzięki sterowaniu przez programator zegarowy i sterowaniu zależnemu od temperatury szybko rozwiązuje on wszelkie problemy z zapachami.

Inne komponenty tego rozwiązania:

 

 • przeciwkołnierz z króćcem GS 40
 • żaluzja zewnętrzna w kanale wywiewnym AS 40
 • w dopływie świeżego powietrza kratka z serii LZP

 

 

„MŁODZIEŻ BADA“: WENTYLATORY OSIOWE

„Młodzież bada“: Wentylatory osiowe

Optymalizacja oporu powietrza

 

W federalnym współzawodnictwie „Jugend forscht” (Młodzież bada) firma MAICO wspierała bardzo interesujący projekt dotyczący powietrza: Philipp Tockhorn z Bremy badał „Optymalizację oporu powietrza skrzydeł w tunelu aerodynamicznym”.

Geneza

 

Historia techniki od Leonarda da Vinci aż po pioniera lotów Otto Lilienthala pokazuje, że naukowcy i technicy często z natury czerpią inspirację do rozwiązania problemu. Dzisiaj istnieje nawet gałąź nauki, którą nazywa się bioniką i która przenosi do rozwiązań technicznych wiedzę zaczerpniętą podczas z naturalnych wzorców.

Praca

 

Praca Philippa Tockhorna w oparciu o zdobycze bioniki poświęcona była fenomenowi wirów brzegowych na końcach skrzydeł. Jak można się nauczyć obserwując naturę, tworzenie się zawirować podczas lotu ptaków osłabiają skrzydła szczelinowe. Projekt poświęcony był technicznej koncepcji „rozpraszaczy” na końcach skrzydeł samolotu i zbadaniu ich wpływu na opór powietrza i siłę nośną.

Sposób postępowania

 

Najpierw wypracowane zostały podstawy teoretyczne dla zrozumienia fenomenu i rejestracji mierzonych wartości. Po przygotowaniu teoretycznym Philipp Tockhorn skoncentrował się na konstrukcji i budowie tunelu aerodynamicznego.
W tym miejscu do gry weszła firma MAICO jako dostawca wysokiej jakości wentylatorów: Jako dmuchawa zastosowany został wentylator osiowy prądu trójfazowego DZR 35/2 B firmy MAICO.
Nadawał się on idealnie do tego projektu badawczego: W punkcie swobodnego wydmuchu osiąga on natężenie przepływu powietrza wynoszące 5700 m3/h przy prędkości obrotowej 2850 obr./min.
Uchwyt aparatury pomiarowej młody badacz zbudował, nie namyślając się długo, z klocków lego. Komorę sprężania, jak i komorę rozprężania zbudował on z włókien szklanych. Sekcja testowa wykonana została ze szkła.

Podczas prezentacji projektu liczni zwiedzający mogli na stanowisku młodego bremeńczyka przekonać się o jego pomyśle.

Inne produkty MAICO, które zostały zastosowane:

 

 

 

HALA STEROWCOWA WENTYLATORY KANAŁOWE

Hala sterowcowa wentylatory kanałowe

Hala sterowcowa w Mülheim an der Ruhr

 

Widoczna z daleka zielona hala sterowcowa portu lotniczego w Mülheim an der Ruhr jako miejsce powstania znanych sterowców („blimp”) jest nie tylko symbolem Mülheim, lecz również częścią historii miasta.
W hali umieszczony jest napełniony sterowiec „Zeppelin”. Dobre powietrze zapewniają przy tym osiowe wentylatory kanałowe DZR firmy MAICO. Zasysają one ciepłe powietrze przy suficie hali i tłoczą je do wyboru na zewnątrz lub – na przykład w zimne dni – ponownie do hali w pobliżu podłogi.

Ważny element:

 

 • Przyjemne temperatury mimo wyjątkowej wysokości pomieszczenia

Tymczasowy obiekt budowlany

 

Hala jest tymczasowym obiektem budowlanym, tzn. rodzajem namiotu, który może zostać ponownie zdemontowany. W hali mieści się „napełniony” sterowiec. W tym konkretnym przypadku chodzi o jeden sterowiec w użyciu, trzy kolejne znajdujące się w hali są rozmontowane. Czwarty umieszczony tam sterowiec jest gotowy do transportu.

Perfekcyjnie dopasowane rozwiązanie MAICO

 

W hali zastosowane zostały cztery osiowe wentylatory kanałowe typu DZR 60/4 B. Znajdują się one w żółtych przewodach, które prowadzone są w konstrukcji hali pionowo do góry. Wentylatory dbają o to, aby ciepłe powietrze odsysane było przy suficie hali i prowadzone na dół.
Tam powietrze może być do wyboru – przez przełożenie przewodów – w ciepłe dni odprowadzane na zewnątrz lub w zimne dni ponownie wprowadzane do wewnątrz. Odbywa się to odpowiednio przez żaluzję zewnętrzną AS 60.

Powietrze zasysane jest swobodnie pod dachem hali. Na każdym dłuższym boku hali umieszczono po dwa wentylatory. Pary wentylatorów zestawione są odpowiednio za pomocą transformatora 5-stopniowego TR 6,6.

Wskazówka: Fotografie przedstawiają „pusty“ przeciwkołnierz z króćcem GS 60 na konstrukcji stalowej, ponieważ przewód został właśnie wyprowadzony na zewnątrz.

 

 

MODERNIZACJA ENERGETYCZNA Z ARGE FAKTOR 10

Modernizacja energetyczna z ARGE FAKTOR 10

Efektywność energetyczna budynków i związana z tym redukcja emisji CO2 będzie w przyszłości coraz ważniejszym czynnikiem. Właściciele nieruchomości i zarządcy starszych budynków stoją przed ważnym wyborem: Modernizować, czy nie?
Po poniższych analizach odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama: Rosnące ceny energii i nakazy ochrony środowiska zmuszają do działania. Już dziś mają one znaczący wpływ na dodatkowe koszty najmu: Ponad 20% wszystkich wydatków gospodarstwa domowego ponoszonych jest na dodatkowe koszty najmu. Czynsze z wliczonym ogrzewaniem stają się coraz bardziej nieobliczalne. Atrakcyjność i wartość starszych nieruchomości może bardzo szybko zmaleć z powodu wysokich kosztów ogrzewania. Wynajmującym grożą utrata czynszu i pustostany.
Na następnych stronach przedstawiono kilka raportów z różnych domów wielorodzinnych, które zostały zmodernizowane energetycznie przez ARGE FAKTOR 10. W każdym obiekcie osiągnięto olbrzymie oszczędności. Zapotrzebowanie energetyczne zmodernizowanych budynków z naszych przykładów wynosi po modernizacji tylko ułamek ich pierwotnego zapotrzebowania:
* ARGE Neue Medien der deutschen SHK-Industrie e.V.

   

Już tylko 16,7%, modernizacja domu wielorodzinnego przy Bernadottestrasse, Norymberga

Budynek ten został zmodernizowany w ciągu kilku miesięcy przez ARGE FAKTOR 10.

Dane dotyczące tego projektu:

 • Rok budowy: 1961
 • Modernizacja/nadbudowa domu wielorodzinnego
 • Faza budowy od czerwca 2006 do października 2006
 • Kondygnacje mieszkalne: 3
 • Ilość mieszkań: 24
 • Powierzchnia mieszkalna: 1637 m2
 • Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną

  • Przed modernizacją: 200,8 kWh/m2a
  • Po modernizacji: 33,6 kWh/m2a

 • Końcowe zapotrzebowanie na energię: 33,6 kWh/m2
 • Oszczędność energii pierwotnej: 83 %
 • Innymi słowy: Spadek o 62% poniżej dolnej granicy określonej dla nowego budownictwa przez rozporządzenie EnEV

Modernizacja domu wielorodzinnego Jean-Paul-Platz, Norymberga

Budynek ten został zmodernizowany w ciągu kilku miesięcy przez ARGE FAKTOR 10.

Dane dotyczące tego projektu:

 • Rok budowy: 1930
 • Modernizacja domu wielorodzinnego
 • Kondygnacje mieszkalne: 3
 • Ilość mieszkań: 6
 • Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną

  • Przed modernizacją: 308,7 kWh/m2a
  • Po modernizacji: 49,3 kWh/m2a

 • Oszczędność energii pierwotnej: 84 %

Już tylko 15,5%, modernizacja domu wielorodzinnego przy Ingolstädter Straße, Norymberga

Budynek ten został zmodernizowany w ciągu kilku miesięcy przez ARGE FAKTOR 10.

Dane dotyczące tego projektu:

 • Rok budowy: 1952
 • Modernizacja domu wielorodzinnego
 • Faza budowy od kwietnia 2004 do listopada 2004
 • Kondygnacje mieszkalne: 3
 • Ilość mieszkań: 12
 • Powierzchnia mieszkalna: 918 m2
 • Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną

  • Przed modernizacją: 238,0 kWh/m2a
  • Po modernizacji: 37,0 kWh/m2a

 • Końcowe zapotrzebowanie na energię: 37,1 kWh/m2a
 • Oszczędność energii pierwotnej: 84 %
 • Innymi słowy: Spadek o 59 % poniżej dolnej granicy określonej dla nowego budownictwa przez rozporządzenie EnEV

Już tylko 13,3%, modernizacja domu wielorodzinnego przy Rislerstraße, Freiburg

vorher
nachher

Budynek ten został zmodernizowany w ciągu kilku miesięcy przez ARGE FAKTOR 10.

Dane dotyczące tego projektu:

 • Rok budowy: 1961
 • Modernizacja/nadbudowa domu wielorodzinnego
 • Faza budowy od kwietnia 2004 do grudnia 2005
 • Kondygnacje mieszkalne: 3
 • Ilość mieszkań: 42
 • Powierzchnia mieszkalna: 2737 m2
 • Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną

  • Przed modernizacją: 292,0 kWh/m2a
  • Po modernizacji: 39,0 kWh/m2a

 • Oszczędność energii pierwotnej: 87 %
 • Innymi słowy: Spadek o 56 % poniżej dolnej granicy określonej dla nowego budownictwa przez rozporządzenie EnEV

Wyszukiwanie

Możliwe jest wyszukiwanie produktów, dokumentów, stron z zawartością itd.